Howard Carter Kimdir (Biyografi)

Howard Carter
Google doodle servisiyle, İngiliz arkeolog ve mısır bilimci Howard Carter‘ın 138. doğum gününü kutluyor. Bizde dünya tarihi için önemli bir yeri olan Howard Carter’ı sizler için araştırdık ve yazımızda tanıttık.
Howard Carter (doğum 9 Mayıs 1874 – ölüm 2 Mart 1939) İngiliz arkeolog ve mısır bilimci. Mısır’ın Luksor kentindeki ünlü Krallar Vadisi’nde firavun Tutankamon’un mezarını keşfetmesi ile ün kazanmıştır. Buna rağmen Howard Carter, Mısır’dan çok uzaklarda ölmüş ve cenazesine bir tek Lady Evelyn katılmıştır.
Howard Carter 1874 yılında İngiltere’nin başkenti Londra’da, Kensington semtinde dünyaya geldi. Çocukluğu daha çok Swaffham, Norfolk’ta geçti.Mısır’da arkeoloji çalışmaları yapıp, Sir F.Petrie’nin Tell el-Amarna kazılarına katılan (1892) Howard Carter, Mısır hükümeti tarafından eski yapıtlar müdürlüğüne atandı. Teb kazılarına katılıp (1910) Mısır kraliçesi Hatşepsut’un mezarını bulunmasında önemli rol oynadıktan sonra Lord Carnarvon’la işbirliği yaparak Teb’de Krallar Vadisi’de araştırmalara başladı ve Çocuk Kral Tutankhamon’un mezarını keşfetti(1922).Fakat bu keşif kolay olmadı. Antik Çağ Servisi ile çok fazla ters düştü. Howard Carter‘ı Times gazetesine verdiği imtiyazlar yüzündenMısır basını onu hiç sevmedi. Lord Carnarvon yaşarken Lady Evelyn ile izin vermemesine rağmen o öldükten sonra Eve ile evlendiler Başlıca yapıtları: ThutmosisIV’ün Mezarı (1904), Tutankhamon’un Mezarı (ilk iki cilt 1923; 3.cilt 1933).
SHARE

About Admin

    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 comments: